תפריט נגישות

רב"ט אליאב אבי סנדלר ז"ל

אליאב סנדלר
בן 19 בנפלו
בן רחל ויהודה
נולד בתל אביב
בא' בטבת תשט"ו, 26/12/1954
התגורר ברמת השרון
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 7, גד' 77
התגייס ב-ינואר 1973
נפל בקרב
בי"ג בתשרי תשל"ד, 9/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: חרמונית
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
הותיר: הורים אחות ואח

קורות חיים

רב טוראי אליאב סנדלר נולד ב-26 בדצמבר 1954 בתל אביב. היה בן שש בקירוב כשמשפחתו עברה לרמת השרון. עוד בילדותו גילה ענין במדע. בן שתיים עשרה ביקש שיקנו לו מיקרוסקופ, מבחנות וחומרים כימיים. כך היה תחביבו נסויים בכימיה. אהוב ומקובל על כל מי שהכירו. בכל מקום בו נוכח השאיר אחריו שובל של לבביות, חן ונעימות.חיבר בעצמו את הדרשה שנשא לפני אורחיו בחגיגת הבר מצוה שלו ובה כתב בין השאר:

וכשם שאעשה כמיטב יכולתי להיות לכם, הורי, בן נאמן, שתוכלו להתגאות בו, הן לא אשכח ביום שמחתי זה, את עמי, את מולדתי ואת ארצי היקרה ואעשה הכל למען בנינה ותפארתה.

מספסלי. בית הספר הלך ישר לשירות צה"ל ונחושה היתה החלטתו להצטרף לחיל שהוא מן הקשים ובשל כך מן המבוקשים ביותר - חיל האויר. היה מאושר מאד בקבלו מכתב חתום על ידי מפקד חיל האויר שמודיע לו, כי שמחים לצרפו למשפחת חיל האויר. נראה היה לו שכל חלומותיו ושאיפותיו נתגשמו אולם ה"רומן" בינו לבין חיל האויר היה קצר מאד, מכיון שכעבור שלושה שבועות נפלט מקורס הטייס. האכזבה העמוקה הטרידה אותו זמן קצר בלבד, מכיון שנתגבשה בו החלטה לשרת בחיל אחר, שאף הוא נמנה על הקשים ביותר חיל השריון. הוא ביקש לגייסו לתפקיד קרבי וקיווה לקידום מהיר בסולם הדרגות. הוא קיווה בכל לב שבמסגרת חיל זה ימצא שטח פעולה בו יוכל להבליט את כישוריו ואת תכונותיו. כשניסו להניעו לא להתגייס לחיל השריון דוקא, השיב בקוצר רוח:

יש בשריון כח ותנועה ועל שניים אלה אין אני מוכן לוותר.

כותב חברו לנשק, בני אפפל:

בעת הקרבות דאגתי וחששתי לו. הכרתי בתעוזתו, בעוז רוחו וברצונו לחיות ובהיותו מוכן לכל פקודה. לא הייתי מפקדו, אולם בהיותי מפקד, יודע אני שאדם כמו אבי אינו יכול שלא להיות לוחם מעולה ובו, באבי, נתגלה האדם - הלוחם, שכן לעתים כה רחוקות מוצא אתה שילוב כה מעולה.

הוא שירת בצה"ל עשרה חדשים בלבד. במשך כל הזמן הרבה לספר בשבח השריון, בכח עוצמתו ובכח האש שלו. חבריו מספרים שהיה תמיד הרוח החיה והמעודדת ברגע שכולם "נשברים". אליאב האמין בטנק ואהב אותו, אולם הלה בגד בו.

הוא מצא את מותו בקרבות הבלימה הקשים בסביבת חרמונית ב-9 באוקטובר 1973. (י"ג בתשרי תשל"ד).

המ"פ שלו סיפר על רגעיו האחרונים:

מרגע שיצאנו לקרבות התופת לא נפלה רוחו. היו רגעים קשים מאד. רבים מחבריו נפלו, אחרים איבדו את קור רוחם, אך לא כן אליאב. הוא היה ער ודרוך עד לירי האחרון. הוא הצליח לפגוע בטנק סורי מאיים ומסתער. באותו רגע בא מן הצד האחר טנק שני ופגע בו. כך נפל...

מפקד היחידה, סגן אלוף יוסף אלדר כתב למשפחה:

רב"ט אליאב סנדלר נפל במערכה בעת מילוי תפקידו בקרב הבלימה ברמת הגולן ליד החרמונית.

בנכם ז"ל שירת ביחידת שריון. היה חייל טוב, הצטיין במקצועו, מקובל ואהוב על חבריו.

יהי זכרו ברוך.

בניית אתרים: