תפריט נגישות

סגן נעם סופר ז"ל

נעם סופר
בן 21 בנפלו
בן ציונה ומשה
נולד ברביבים
בז' בתשרי תשי"ח, 2/10/1957
שרת בחיל המודיעין
יחידה: 8200
התגייס ב-ינואר 1976
נפל בעת שירותו
בכ"ד באלול תשל"ח, 26/9/1978
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
הותיר: הורים, אח ואחות

קורות חיים

בן משה וציונה. נולד ביום ז' בתשרי תשי"ח (2.10.1957) בקיבוץ רביבים. כשהיה בן שש עברה המשפחה לרמת-השרון, ושם למד בבית-הספר היסודי ממלכתי ד' 'נוה מגן' ובבית-הספר התיכון-מקיף 'השרון'. נעם היה חבר פעיל בתנועת הנוער 'המחנות העולים', ואת שאר שעות-הפנאי הקדיש ללימודים.

כבר בגיל צעיר גילה כישרונות בתחום הריאלי - נטל חלק בלימודי החוג למתמטיקה שבאוניברסיטה, שנשלח אליו בהמלצת מוריו, ובחוג לנוער שוחר-מדע. כן, הרבה לשחק שחמט, נטל חלק בתחרויות ארציות ואף זכה בפרסים.

אומר עליו שלמה קנדלשטיין, מנהל מועדון השחמט, שהוקם לזכרו של נעם: "רבות נאמר ועוד ייאמר עליו. דומה שההספק האיכותי וההספק הכמותי בתחומים שעסק בהם הותירו רישומם בכל פינה. כיצד עשה זאת? ביטחון, מדע, שחמט, תרבות - היו לגביו דרך-חיים, וכל אלו בזמן כה קצר, בענוה, בצנעה ובמחשבה מעמיקה. וזאת רק תמצית מדמותו. על הכל אי-אפשר לספר".

על-אף מגבלות בבריאות התנדב נעם לשירות-החובה. בסוף ינואר 1976 גויס לצה"ל והוצב לחיל-המודיעין. במסגרת שירותו עבר קורס קציני-מודיעין וסיימו בהצלחה רבה, ובתוקף תפקידו זכה להערכת מפקדיו שאמרו עליו: "הקצין ממלא את תפקידו באורח מקצועי ביותר, ומתמסר לו מעל-ומעבר. זהו קצין מעולה ומסור, בעל כושר ורצון ללמוד ולהתקדם". ביום חיל-המודיעין תשל"ז וביום חיל-המודיעין תשל"ח קיבל נעם, מידי ראש אמ"נ, את הפרס הבכיר במודיעין - 'פרס החשיבה היוצרת' - על תרומה ישירה לשיפור המודיעין בתחום חיוני.

ביום כ"ד באלול תשל"ח (26.9.1978) נפל נעם בעת שירותו. הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בקרית-שאול. בן 21 היה בנופלו. השאיר אחריו הורים, אח ואחות. לאחר נפילתו הועלה לדרגת סגן.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "'מודיעין' בלעז משמעו - 'אינטליג'נס' - אינטליגנציה. נעם היה התגלמות של קצין שהפעיל אינטליגנציה, ובדרך המתוחכמת ביותר. הוא מימש את ההתמודדות האינטלקטואלית עם האויב. ראינו אותו פורח לנגד עינינו. היה חייל מצטיין של היחידה. הכרנו אותו יום-יום, עד יומו האחרון ממש, כבחור מבריק, ערני, יסודי, עומד בתוקף על דעותיו, ותענוג היה לנהל אתו שיחה ודיון בכל נושא. בדבקות ובמסירות בנה את מסלול השירות הצבאי, ובכל אשר עשה הצליח, כשהוא מעלים כל מגבלה ומבקש לראותו ככל חייל וקצין. בשירות הצבאי היה נעם לסמל של העדר גבולות ליכולת מקצועית ולהתמודדות בגוף וברוח. הוא מצא פינה להתגדר בה, לתפארת המודיעין והיחידה".

המשפחה הקימה לזכרו מועדון לשחמט ולתרבות, בשם 'נעם', מסונף לבית הנוער שבנוה-מגן.

בניית אתרים: